Czarnków 24 – Serwis nieinformacyjny

Czarnków Serwis Nieinformacyjny: nietypowe, ciekawostki lokalne, anegdoty i historie z życia miasta, unikalna perspektywa.

Czarnków

Parafia Czarnków

Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Marii Magdaleny w Czarnkowie

Na terenie Czarnkowa można odnaleźć dwie parafie. Jedna z nich to Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Marii Magdaleny, która należy do archidiecezji poznańskiej. Kościół ten, a dawniej kolegiata jest jednym z najcenniejszych zabytków Czarnkowa. Wzmianki o świątyni skłaniają do informacji, że była to świątynia drewniana, a za początek budowli w obecnym kształcie określa się rok 1580, gdzie konsekracji dokonał ks. Jan Węgorzewski. Świątynia jest budową późnogotycką, a charakterystycznym punktem budowli kościoła są zawieszone w wieży dzwony. Nie sposób także nie wspomnieć o barokowym wyglądzie ołtarza, gdzie ujrzymy obraz patronki kościoła oraz zwieńczenie ołtarza czyi barkowa gloria, której kształt symbolizuje Trójcę Świętą. W świątyni można odnaleźć bogato zdobione rzeźby aniołów i innych świętych, kaplicę biczowania Pana Jezusa, Kaplicę Świętych Aniołów Stróżów, Kaplicę Jana Nepomucena, Kruchtę północną oraz główną i Zakrystię.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana w Czarnkowie

Parafia Czarnków pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana, także należy do archidiecezji poznańskiej oraz tworzy dekanat czarnkowski. Kościół parafialny mieści się przy ulicy Wronieckiej w Czarnkowie. Parafia jest otwarta na wszystkich mieszkańców i gości, zachęca do odwiedzin w niedziele i dni powszednie oraz święta. We wnętrzu kościoła główną uwagę przykuwa dużych rozmiarów krzyż, na którym przykuty jest Jezus Chrystus. Ołtarz pozostaje wyłożony eleganckim kamieniem z wyeksponowanym stołem liturgicznym. W ścianach bocznych naw możemy ujrzeć barwne ołtarze, a także na jednej z nich wykonane z drewna stacje drogi krzyżowej. W kościele znajduje się także boczna kaplica, która posiada mniejsze wymiary od części głównej. Możemy także skorzystać z sakramentu pokuty, jakim jest spowiedź święta, w wyznaczonych do tego celu konfesjonałach.

Sakramenty do jakich przystępuje się w parafia Czarnków

W każdej parafii Czarnków można przyjąć sakramenty święte. Do takich należą: Chrzest, Spowiedź święta, Komunia święta, Bierzmowanie, Ślub oraz Namaszczenie chorych, a także Pogrzeb. Po wcześniejszym umówieniu formalności z księdzem można w efekcie przygotowań przystąpić do danego sakramentu. I tak chrzest święty dziecka jest poprzedzony przygotowaniami rodziców, którzy uczęszczają na katechezy. Komunię świętą poprzedzają przygotowania dziecka, które między innymi uczęszcza na msze święte, drogę krzyżową, gorzkie żale, roraty, itp. Bierzmowanie podobnie jak komunia wymaga przygotowań związanych z uczestnictwem dziecka w poszczególnych mszach i nabożeństwach. Ślub natomiast poprzedzają nauki przedmałżeńskie, a więc kurs jaki muszą odbyć przyszli małżonkowie, zapowiedzi przedślubne oraz spowiedź święta. Namaszczenie chorych, to modlitwa księdza oraz udzielenie przez niego choremu lub umierającemu sakramentu namaszczenia. Pogrzeb jest czynnością jaką ustala rodzina zmarłego z księdzem wyznaczonej parafii. Parafia Czarnków, zarówno jedna jak i druga przynależy do osobnych cmentarzy, na których możliwy jest pochówek zmarłego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *